Stomatologia estetyczna

Leczenie bezzębia w gabinecie dentystycznym - proteza całkowita czy implanty zębów
Leczenie bezzębia – implanty zębów vs. proteza całkowita?
16 września, 2020
Lampa Beyond
21 września, 2020
Show all

Stomatologia estetyczna

wybielanie zębów toruń - Dentysta toruń stomatologia estetyczna

wybielanie zębów toruń - Dentysta toruń stomatologia estetyczna

Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym

Nowoczesna stomatologia estetyczna bazuje na zdobytej przez lata wiedzy dentystów oraz na rozbudowy technik i technologii wykorzystywanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a wiele z nich, osiągalna jest niemal od ręki w ciągu kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice stomatologicznej. Obecnie pacjenci mają do wyboru wiele zabiegów, które eliminują przebarwienia i poprawiają wygląd i kształt zębów, a nawet wypełniają ewentualne braki. Tym sposobem każdy pacjent, który przyjdzie do stomatologa, opuszcza gabinet zadowolony z pięknego uśmiechu nawet w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są najbardziej znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design)

Wielu pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu zębów. Parę lat temu na efekt musieli czekać aż do zakończenia leczenia i pełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych. Współcześnie powstała możliwość sprawdzenia efektu działań stomatologa nim podejmie się leczenia. Sposobem tym jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Na czym to polega? DSD to współczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na bazie materiałów pobieranych od pacjenta – tj. zestawu zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć RTG – dentysta przy zastosowaniu specjalnego programu nanosi wszystkie zmiany. W tym celu stosuje tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów oraz wpływ zmian na ogólny wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Ponadto cyfrowe projektowanie uśmiechu można przeprowadzić mając już gotowy plan leczenia dentystycznego, więc pacjent zobaczy poszczególne kroki zmian lub skorzystać z programu w formie przyszykowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może wyjaśnić stomatologowi jakiego efektu oczekuje, a wtedy dentysta pokaże pacjentowi, które nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą niezbędne do stworzenia wymarzonego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy wypełnić braki zębów nie tylko z uwagi na wygląd, ale też zdrowie zębów, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu decyduje się na zabieg wszczepienia implantu zębowego. O ile do tej pory, choć implanty są najmocniejszym i zdaniem dentystów najlepszym pośród uzupełnień protetycznych, pełen przebieg leczenia trwał parę miesięcy, dlatego że wszczepienie implantów dentystycznych wiąże się sporym czasem integracji kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły całkowite skrócenie tego czasu. Współcześnie możliwy jest zabieg aplikacji implantów w zaledwie jeden dzień.

Chociaż i w tym wypadku implant będzie musiał połączyć się z tkanką kostną, co wymaga czasu, dzięki nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Stomatolodzy stworzyli w tym celu nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, jaką można zaaplikować bezpośrednio na wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Niesie to ze sobą dwa zyski. Po pierwsze pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza osłania implant upraszczając jego łączenie z kością. Gdy już implant zęba w pełni połączy się z kością, pacjent wraca na następną wizytę, kiedy dentysta wymienia uzupełnienie tymczasowe na stałe uzupełnienie.

Wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów lampą Beyond jest następnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi metodami wybielania zębów, zastosowanie stworzonej do tego lampy zapewnia znacznie widoczniejsze rezultaty przy zaledwie pojedynczej wizycie. Wybielanie lampą usuwa z zębów wszystkie przebarwienia utworzone w wyniku diety, ponieważ nawet zupełnie wyleczone zęby mogą posiadać, brzydki żółty kolor. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technologia naświetlania, która eliminuje przebarwienia, a przy okazji usuwa do 96% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest też korzystny wpływ na stwardnienie kompozytów stomatologicznych oraz zminimalizowanie stanów zapalnych.

Ponadto sam zabieg wybielania lampą w gabinecie dentystycznym jest bardzo wygodny i nie pożera dużo czasu. Bardzo funkcjonalnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu da się dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto wspomnieć, że dentysta może swobodnie regulować natężenie lampy i tym samym dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu można polepszyć także za pomocą protetycznych koron oraz licówek stomatologicznych. Korony protetyczne służą wymianie zębów np. po zabiegu endodontycznym pod mikroskopem albo do wstawienia jej na implancie. Zakłada się je głównie ze względu na to, że rewelacyjnie imitują prawdziwe zęby. Wykonuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są niezwykle estetyczne.

Z kolei licówki dentystyczne to cienkie nakładki, które aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię zębów. Dzięki nim można schować trudne do wybielenia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie reagują na wybielanie. Licówki sprawdzają się także jako sposób poprawy drobnych wad kształtu zębów. Zakładając licówki możemy schować np. diastemę (przerwę między zębami) albo ukruszony fragment zęba.

edclinic.pl/zabiegi-stomatologiczne-torun-cennik/