Radiologia stomatologiczna

Pęknięty lub złamany ząb - jakie leczenie u dentysty pomoże?
Złamany ząb – Jak go zamaskować?
25 sierpnia, 2020
wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym
Wybielanie zębów – najbezpieczniej w klinice stomatologicznej
31 sierpnia, 2020
Show all

Radiologia stomatologiczna

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Rentgen w gabinecie dentystycznym

Radiologia u dentysty służy w głównej mierze prawidłowej diagnozie . Dentyści zlecają rentgenowskie, aby mogli osiągnąć szczegółowe dane na temat położenia i zdrowia zębów w szczęce. Z reguły dzięki temu następuje uwidocznienie problemów, ukrytych, podczas zwyczajnego badania kontrolnego.

Radiologia u dentysty to rentgenowskie prześwietlenia zębów. Z reguły te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe obejmuje obraz 2-3 zębów. Zaletą tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo przybliża pojedyncze zęby, dzięki czemu ułatwia dentyście diagnozę. Z drugiej strony rentgen zębów zewnątrzustne uwidacznia komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne pokazuje rozmieszczenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, które odtwarza obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań rentgenowskich w stomatologii

RTG zębów u stomatologa konieczne są dla wielu specjalizacji w stomatologii. Zazwyczaj, fachowego wykorzystania radiologii, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian przy kościach – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się też jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które potrzebują uprzedniego ustalenia ułożenia zębów. Za pomocą tego stomatolog ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak wielką lukę wynikającą z utraty zęba albo zębów, trzeba wypełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku lub ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, dentysta także kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. Rentgen zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a do tego jest koniecznym elementem diagnostyki nowotworów.

Najczęściej dentysta zleca powtórzenie badań radiologicznych po zakończeniu leczenia, żeby sprawdzić jego efekty.

Na czym polega rentgen zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie w wielu gabinetach dentystycznych przeprowadza się badania radiologiczne na miejscu od ręki podczas wizyty. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, ponieważ mogą uniknąć rejestrowania się na kolejną wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Można tak jak zazwyczaj zjeść coś, pić i przyjąć swoje leki.

Konkretnym przygotowaniem przed prześwietleniem RTG zębów jest zdjęcie wszelkich przedmiotów z metalu ze strefy twarzy i szyi. Zatem na rentgen u stomatologa trzeba przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed badaniem trzeba zdjąć okulary, protezy i aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje tylko kilka sekund, tym bardziej, że przy rozwoju technologii, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Warto dodać, że dentysta, który wykonuje rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły i informuje go o wszystkich etapach zabiegu.

Prześwietlenia rentgenowskie budzą obawy, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ podczas robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało pochłania znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ma na sobie ochronny fartuch. Nie powinno się jednak wykonywać rentgen za często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, z tego względu warto przypomnieć sobie, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Zdjęć RTG powinny unikać kobiety w ciąży, bez względu, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest absolutnie konieczne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Plusy cyfrowego RTG w stomatologii.

Ze względu na to, że rentgen zębów da się wykonać w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, warto znaleźć plusy takiego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika prześwietlenia miała klisza, która zwykle wymagała znaczną ilość miejsca i mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można zapisać w pamięci komputera. To ważna zaleta, ponieważ umożliwia ona przekazywanie prześwietlenia radiologicznego w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia pełnej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest znacznie trwalsze, ponieważ ciężko je uszkodzić.

Warto zauważyć, że technika radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Stomatolog Toruń