Poradnik Pacjenta

Poznaj praktyczne porady, jak dbać o zdrowie swoich zębów!

Piaskowanie zębów

Piękny uśmiech jest skutkiem nie tylko właściwego leczenia stomatologicznego, ale także poprawnej profilaktyki oraz zabiegom utrzymującym zdrowie i czystość jamy ustnej. Do zabiegów dentystycznych z działu profilaktyki należy piaskowanie zębów, które tak jak w przypadku innych zabiegów profilaktycznych, należy przeprowadzać w klinice dentystycznej co najmniej dwa razy w roku lub częściej, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Działanie piaskowania zębów opiera się na usuwaniu z powierzchni zębów osadu i przebarwień formujących się między innymi przez regularne spożywanie herbaty, kawy albo od palenia papierosów. Piaskowanie wykonuje stomatolog lub dyplomowane higienistki dentystyczne piaskarką stomatologiczną, która w dokładny sposób wypłukuje strumieniem wody z mieszanką piasku stomatologicznego osad nazębny i porządnie oczyszcza. Ponadto zawarte w strumieniu cząsteczki zostały w taki sposób opracowane pod kątem twardości i rozmiaru, aby nie niszczyły szkliwa i nie podrażniały dziąseł.

Piaskowanie zębów zazwyczaj nie boli, ale u nadwrażliwych osób może powodować dyskomfort. Ta metoda profilaktyki jamy ustnej, nie tylko usuwa osad, ale również przywraca zębom ich naturalną biel, nadaje im gładkość i połysk. Dokładność takiego zabiegu wynika z dokładności piaskarki stomatologicznej i dotarcia do mało dostępnych miejsc, których nie da się oczyścić za pomocą szczotkowania i daje pewność 100% higienizacji.

Skaling zębów

Zdrowie jamy ustnej zawdzięczamy przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Aby ochronić się przed rozwojem bakterii oraz zbieraniem resztek jedzenia, które przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego, należy zadbać o zęby poprzez dokładne czyszczenie. Nie licząc takich metod, jak szczotkowanie czy nitkowanie, dentyści zalecają, aby na profesjonalny zabieg usunięcia kamienia nazębnego, czyli na skaling w klinice dentystycznej, umówić się co najmniej dwa razy w ciągu roku.

Skaling wykonuje dentysta albo dyplomowane higienistki stomatologiczne. Specjalnegy ultradźwiękowego skaler dociera głęboko w niedostępne zakamarki między zębami, co sprawia, że ta metoda jest wysoce skuteczna. Stosowane ultradźwięki rozbijają płytki kamienia nazębnego oraz odrywają je od zębów, dzięki czemu można je bez oporu wymyć z jamy ustnej. Sam zabieg jest bezpieczny dla zdrowia, ale zdaniem wielu pacjentów powoduje dyskomfort u bardziej wyczulonych osób. Nie należy go jednak wykonywać u osób z rozrusznikiem serca, osteoporozą oraz u kobiet w ciąży.

Regularne przeprowadzanie skalingu eliminuje ryzyko powstawania kamienia nazębnego, który jest bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych oraz rozwoju chorób przyzębia i dziąseł np. próchnicy. Często po wykonaniu skalingu, pacjenci decydują się też na zabieg fluoryzacji dla zwiększenia ochrony zębów.

Fluoryzacja zębów

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, naprawy ubytków, leczenie stomatologicznego oraz dobra profilaktyka jamy ustnej to podstawowe sposoby zachowania zdrowia zębów. Zadbane i zdrowe zęby warto dodatkowo wspomagać i chronić przed rozwojem chorób i bakteriami. Jednym ze sposobów polecanych przez stomatologów, jest fluoryzacja zębów, a jej głównym zadaniem jest ochrona przed nadwrażliwością i próchnicą.

Fluoryzację zębów wykonuje lekarz dentysta albo dyplomowane higienistki stomatologiczne i polega ona na nakładaniu bezpośrednio na zęby specjalnego żelu lub pianki z fluorem w wysokim stężeniu w składzie. Zabieg ten jest nie tylko wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na kwasy i bakterie wywodzące z przyjmowania napojów i pokarmów, ale też jest całkowicie przyjemny. Korzystnie wpływa na odbudowę szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja tworzy barierę ochronną, dzięki czemu utrudnia gromadzenie się kamienia nazębnego.

Przyjmowanie fluoru w dużych ilościach może dać zły wpływ na organizm, dlatego zabieg fluoryzacji powinien być kontrolowany przez doświadczonego stomatologa i wykonywany wyłącznie w klinice dentystycznej. Jeden zabieg zawiera bezpieczną dawkę fluoru, ale jego częstotliwość musi być zgodna z wytycznymi dentysty. Pomiędzy fachowymi zabiegami fluoryzacji zębów, na co dzień można używać past lub płukanek z fluorem.