Leczenie


Diagnostyka

Dentyści naszego gabinetu stomatologicznego wykonują swoją prace od ponad 15 lat. Dzięki licznym doświadczeniom znają się na najróżniejszych dolegliwościach jamy ustnej i potrafią dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta. Diagnostyka to przede wszystkim trafne zlokalizowanie i nazwanie problemu. Niekiedy ból zęba, czy krwawienie dziąseł nie ma oczywistej przyczyny, dlatego dogłębne zbadanie problemu jest kluczem do poprawnej diagnozy, a co za tym idzie, również leczenia stomatologicznego.

Aby leczenie przebiegało pomyślnie, następstwem odpowiedniej diagnozy powinno być sporządzenie przez stomatologa dokładnego planu leczenia, które przywróci właściwe funkcje zgryzu i poprawi estetykę zębów. W zależności od problemu pacjenta, plan jest mniej lub bardziej skomplikowany, jednak celem każdego profesjonalnego dentysty jest to, by pacjent rozumiał wszystkie poszczególne etapy i był pewien, że uzyska oczekiwaną pomoc. Leczenie opiera się na współpracy stomatologa z pacjentem, który musi pilnować wyznaczonych terminów i pojawiać się na kolejnych wizytach.

Konsultacja specjalistyczna

Opiera się na nowoczesnej technice DSD (Digital Smile Design), za pomocą której pacjent poznaje efekt zabiegów stomatologicznych jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Metoda ta bazuje na komputerowej wizualizacji nowego uśmiechu, a pacjenci korzystający ze specjalistycznej konsultacji są w pełni zaangażowani w proces tworzenia nowego uśmiechu. Projekt uwzględnia oczekiwania pacjenta, by ostateczny efekt był zadowalający. To unikalny plan leczenia sporządzany w nowoczesny, cyfrowy sposób.

Projekt Digital Smile Design powstaje na podstawie wykonywanych zdjęć fotograficznych, na których będą wykonywane komputerowe zmiany, dzięki którym pacjent może porównać uśmiech przed i po zakończeniu leczenia stomatologicznego. Ta metoda ukazuje efekty działań dentysty, nim pacjent zdecyduje się wykonać jakiekolwiek czynności związane z leczeniem stomatologicznym. Metoda DSD wykonana przez profesjonalnego stomatologa dostosuje uśmiech indywidualnie, ponieważ każdemu z pacjentów pasuje co innego. W końcu wszyscy zasługują na piękny, wymarzony uśmiech!


Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze jest najczęstszym zajęciem stomatologa, ale nie jest przerażające, choć nadal wywołuje u pacjentów wiele obaw. Jego celem jest leczenie spowodowanych próchnicą ubytków oraz chorób zębów i przyzębia. W gabinetach stomatologicznych wszelkie zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są z użyciem znieczulenia miejscowego. Dzięki temu naprawa zębów nie boli, więc pacjent może się zrelaksować. Co więcej dobry dentysta wzbudza zaufanie, więc tym bardziej nie ma powodów do obaw.

Podczas leczenia zachowawczego dentysta oczyszcza zajęte próchnicą miejsca, a następnie odtwarza kolor i kształt zęba. To ważne, by zęby właściwie się stykały i utrzymywały swoje funkcje. Leczenie zachowawcze usuwa wszelkie dolegliwości bólowe i wyklucza możliwość rozwoju chorób, które niekorzystnie wpływają na stan jamy ustnej. Dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet dentysty.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to jeden z najtrudniejszych zabiegów, jakie wykonuje stomatolog endodonta. Wymaga ono precyzyjnego sprzętu, dlatego najlepsze kliniki wykonują leczenie kanałowe pod mikroskopem. To pozwala dokładnie obejrzeć ząb i ocenić, jak duża część zęba została zaatakowana. Taki rodzaj leczenia jest szczególnie potrzebny wtedy, gdy pacjentowi dolega nieznośny ból zęba. Jeśli diagnostyka wykaże, że miazga zęba została zajęta przez próchnicę, konieczne będzie rozpoczęcie leczenia.

Często to ostateczny sposób na uratowanie zęba przed wyrwaniem. Zazwyczaj zdarza się tak, że leczenie kanałowe to ostateczna możliwość uratowania silnie zepsutego zęba. Usuwanie zębów wiąże się z koniecznością wypełnienia pustki, a to oznacza nowe problemy i nowe wydatki. Dlatego, kiedy pacjent skarży się na ból zęba, dentysta musi działać.

Ortodoncja

Ortodoncja to dział stomatologii, zajmujący się leczeniem wad szczęki oraz krzywizn zębowych. Pacjenci zwykle leczą wady zgryzu, aby poprawić swoją estetykę uśmiechu, jednak zdarza się, że krzywizny zębowe prowadzą do poważnych problemów z wymową i zniekształceń twarzy. Często oznacza to także szybkie starcie zębów i problemy z ich zdrowiem. Dlatego warto podjąć się leczenia ortodontycznego, które zwykle zajmuje ok. 2 lat, nie tylko z uwagi na własne kompleksy.

Ortodonta leczy zęby za pomocą specjalnego aparatu ortodontycznego. Dla zróżnicowania wyboru dla pacjentów, którzy wstydzą się tradycyjnego metalowego aparatu stałego, powstały nowe warianty. Choć wielu dentystów uważa, że tradycyjny aparat na zęby jest najskuteczniejszy, nowe metody również przynoszą świetne wyniki. Oprócz mniej widocznych zamków porcelanowych, czy aparatów zakładanych od strony językowej powstały też aparaty w postaci nakładek.

Implanty

Implanty zębowe to jeden z najlepszych sposobów na przywrócenie właściwego stanu szczęki po utracie zęba. Bez właściwego nacisku dochodzi do zaniku kości szczęki, a implanty doskonale odwzorowują naturalne zęby. Co więcej są całkowicie akceptowane przez organizm. Implant doskonale odwzorowują ząb, dzięki koronom dopasowywanym do zębów pacjenta. Dodatkową zaletą jest to, że implantami można wymienić więcej zębów, niż jeden, a w odróznieniu od innych uzupełnień protetycznych są trwałe.

Wszczepienie implantu nie zajmuje wiele czasu, ale cały proces odbudowy trwa dłużej, ze względu na to, że organizm musi zaakceptować implant. Dopiero, gdy umieszczony w kości korzeń implantu zostanie przyjęty i zrośnie się z tkanką, możliwe jest umieszczenie nowej korony zęba. Najlepsze korony wykonuje się z porcelany, dzięki czemu wiernie przypominają kolorem naturalne zęby.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna ma większy zakres niż sama stomatologia, ponieważ zajmuje się nie tylko leczeniem w obrębie jamy ustnej, ale także w obrębie w twarzowej części czaszki. Dzięki temu chirurg szczękowy może pomóc pacjentom, którzy z różnych przyczyn cierpią na deformacje lub uszkodzenia jamy ustnej. Do kliniki dentystycznej chirurga szczękowego trafiają także osoby z długotrwałymi stanami zapalnymi, potrzebujących ekstrakcji zęba czy umieszczenia implantów.

Zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej poza wszczepianiem implantów czy usuwaniem zębów są najczęściej resekcje korzeni zębów, chirurgiczne sprowadzanie zębów do łuku czy usuwanie stanów zapalnych i torbieli w jamie ustnej. Chirurg szczękowy pomaga także w leczeniu wad zgryzu i zniekształceń twarzy, złamań kości żuchwy oraz zajmuje się plastyczną poprawą tkanek miękkich i kostnych.

Stomatologia dziecięca

Zwykle dzieci zbyt słabo pielęgnują swoje zęby i dlatego są łatwiej narażone na pojawienie się próchnicy. Nie wolno tego ignorować, bo zainfekowane próchnicą mleczaki mogą przenosić tę chorobę na zęby stałe w trakcie wymiany zębów. Co więcej nieleczenie mleczaków może przyczyniać się do ich przedwczesnej utraty. Żaden rodzic nie chce, by jego dziecko odczuwało ból ząbków, dlatego warto kontrolować ich stan poprzez regularne wizyty w gabinecie dentystycznym.

Dla naszych dentystów priorytetem jest to, by dzieci czuły się bezpiecznie i swobodnie. Uczymy dzieci prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Wspólnie z rodzicami budujemy pozytywne nawyki codziennej higienizacji i zachęcamy najmłodszych do odważnego pojawiania się w naszym gabinecie. W końcu, dzieci muszą wiedzieć, że dentysty nie należy się bać, a zdrowe zęby to radość pacjenta w każdym wieku.

Protetyka

Utrata zębów nie należy do przyjemnych doświadczeń, ale na szczęście obecnie istnieje wiele sposobów odbudowania utraconych zębów. Obok bardzo znanych implantów, są także inne, równie skuteczne metody, które pozwolą pacjentom na nowo cieszyć się pięknym i trwałym uśmiechem. Co więcej większość uzupełnień protetycznych doskonale imituje kształt i kolor naturalnych zębów, dzięki czemu są nie do odróżnienia.

Wypełnienia mogą być stałe oraz ruchome. Stałe umieszczane są trwale w jamie ustnej i są to między innymi wkłady koronowe, mosty protetyczne czy licówki. Do ruchomych należą protezy całkowite - znane jako sztuczne szczęki - protezy nakładowe lub protezy szkieletowe. Każde z tych uzupełnień ma swoje zalety, ale najważniejsze jest to, że przywracają właściwe funkcje zgryzu.

Profilaktyka

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest codzienna profilaktyka, dla utrzymania zdrowej jamy ustnej. Najczęściej problemy i bóle zębów wynikają z niedokładnej higieny. Co najmniej dwukrotne czyszczenie zębów oraz regularne wizyty u dentysty zapewniają ochronę zębów przed odkładaniem się kamienia nazębnego, a co za tym idzie powstrzymują próchnicę, bezpośrednią przyczynę chorób zębów, przyzębia i dziąseł.

Aby zapewnić naszym pacjentom pełną ochronę wykonujemy w naszym gabinecie stomatologicznym zabiegi scalingu, piaskowania i fluoryzacji, które usuwają kamień nazębny, przebarwienia oraz wzmacniają szkliwo. Przeprowadzamy także szczegółowe instruktaże właściwego szczotkowania zębów oraz używania nici dentystycznych.

 

Masz problem z uzębieniem?
Może nasza bezpłatna wizyta Ci pomoże!


Umów się na wizytę