FAQ

czyli najczęściej zadawane pytania naszych pacjentów

1JAKIE SĄ ETAPY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO?
Na początku zwykle są badania diagnostyczne. Stomatolog przygotowuje właściwe materiały, na podstawie których sporządzi konkretny plan leczenia ortodontycznego. Są to m.in. RTG , wyciski i modele diagnostyczne. Dopiero po ustaleniu odpowiednich etapów leczenia, ortodonta mocuje dopasowany aparat na zęby. W ciągu leczenia pacjent musi obowiązkowo pilnować kontrolnych wizyt w gabinecie dentystycznym oraz higieny.
2DO CZEGO SŁUŻĄ ZDJĘCIA RENTGENOWSKIE ZĘBÓW PRZED NAŁOŻENIEM APARATU ORTODONTYCZNEGO?
Zdjęcia rentgenowskie są niezbędne do wykonania diagnostycznych badań. W tym celu potrzebne są dwa zdjęcia RTG. Zdjęcie pantomograficzne umożliwia stwierdzenie, czy zęby są zdrowe, pomniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i ocenić kondycję kości żuchwy i szczęki. Drugie zdjęcie boczne pomaga ocenić rodzaj i zaawansowanie wady zgryzu oraz ewentualną możliwość trudności leczenia.
3CO ILE TYGODNI TRZEBA ZGŁASZAĆ SIĘ NA WIZYTY KONTROLNE U DENTYSTY?
O rozkładzie kontrolnych wizyt decyduje dentysta. Z reguły jest to zależne od używanej metody leczenia oraz potrzeb pacjenta. Przyjmuje się osoby korzystające z ruchomego aparatu ortodontycznym muszą pojawiać się w gabinecie ortodontycznym co 2-4 miesiące. W przypadku aparatów stałych wizyty są częstsze: od 4 do 5 tygodni. W trakcie tych wizyt ortodonta reguluje aparat na zębach i oblicza efekty leczenia ortodontycznego.
4CZY ZAKŁADANIE I NOSZENIE APARATU ORTODONTYCZNEGO JEST BOLESNE?
Sam zabieg zakładania aparatu nie boli. Niestety, noszenie stałego aparatu może wywoływać u pacjentów nieprzyjemne uczucie. Z reguły najgorsze są dni tuż po nałożeniu aparatu na zęby. Przez ten czas język i cała jama ustna dostosowują się do aparatu. Nieprzyjemne uczucie, a nawet ból, może wywoływać też ustawianie aparatu. Na szczęście na ten problem powinny zadziałać leki dostępne w aptekach. Sam stomatolog może przepisać specjalny wosk lub maść. Wraz z przyzwyczajeniem się do aparatu, wszystkie problemy ustępują i korzystanie z aparatu na zęby nie boli.
5Z JAKIEGO POWODU DO ZAŁOŻENIA APARATU ORTODONTYCZNEGO NIEZBĘDNE JEST WYRYWANIE ZĘBÓW?
Zdarza się tak, że bez wyrwania zęba lub zębów nie sposób wyleczyć wady zgryzu. Aby możliwe było prawidłowe skorygowanie zgryzu oraz przestawienie zębów, często niezbędne jest większe miejsce w jamie ustnej, z tego powodu dentyści zlecają czasem usunięcie zęba.
6CZY LECZENIE ORTODONTYCZNE JEST DOSTĘPNE DLA ALERGIKÓW?
Oczywiście, jednak należy poinformować stomatologa o alergii. Alergią bezpośrednio połączoną z leczeniem ortodontycznym jest alergia na nikiel. W tym przypadku stomatolog może zaproponować inny rodzaj zamków w aparacie stałym na zęby, na przykład ceramiczne zamki lub nowoczesny system szyn Orthocaps, jakie korygują zęby bez użycia metalowych elementów.
7JAKĄ ZASTOSOWAĆ DIETĘ PODCZAS LECZENIA ORTODONTYCZNEGO?
Aby dobrze zadbać o aparat na zęby powinno się zmienić dietę na czas noszenia aparatu ortodontycznego. Stomatolodzy zalecają rozdrobnione i miękkie pokarmy. Głównie powinno się wyłączyć z diety produkty, które mogłyby uszkodzić aparat. Najbezpieczniej na ten czas unikać gum czy żelek, które oblepiają części aparatu i mogą go zepsuć, bo druty szybko się wyginają. Jeżeli pacjent korzysta ze ruchomego aparatu, nie musi zmieniać diety. Dobrze, by jednak nie zapominał o szczotkowaniu zębów oraz zaleceniach ortodonty.
8CZY APARAT ORTODONTYCZNY ZAKŁÓCA MÓWIENIE?
Problem z właściwą wymową może sprawiać zaledwie jeden typ aparatu na zęby. Najczęściej to stały aparat zakładany od językowej strony jamy ustnej. Zdaniem stomatologów większość pacjentów szybko się przyzwyczaja.
9JAK APARAT ORTODONTYCZNY PRZESTAWIA ZĘBY?
Nacisk aparatu sprawia, że następuje częściowy zanik kości, a to oznacza, że daje przestrzeń dla przesuwających się zębów. Gdy poszczególne zęby wchodzą na dobre pozycje kość szczęki po prostu odnawia się. Należy jednak skrupulatnie opracować leczenie aparatem na zęby, żeby nie dochodziło do przesunięcia zbyt wcześnie. Z tego względu dentyści opracowują plan leczenia.
10CO ROBIĆ, GDY APARAT ZOSTANIE USZKODZONY?
W sytuacji uszkodzenia aparatu ortodontycznego, trzeba bezzwłocznie skontaktować się z stomatologiem. Absolutnie nie wolno próbować kształtowania aparatu na własną rękę, żeby nie pogłębić wady, a także nie wywołać szkodliwego wpływu na przemieszczanie zębów. Ortodonta naprawi aparat.
11CO ROBIĆ, JEŚLI APARAT NA ZĘBY RANI POLICZKI?
Przeważnie na nieprzyjemności tego rodzaju dentyści podają specjalny wosk, dzięki czemu aparat oddziela się od miękkich tkanek , co minimalizuje otarcia. Tego typu produkty przyspieszają też gojenie.
12CZY ZDEJMOWANIE APARATU STAŁEGO NA ZĘBY SPRAWIA BÓL? ILE CZASU TRWA?
Zdjęcie aparatu ortodontycznego trwa w granicy od 20 do 30 minut. Stomatolog ortodonta zdejmuje po kolei zamki, po czym oczyszcza zęby z kleju. Nie zalicza się to do przyjemnych zabiegów, jednak nie powoduje bólu. Po zdjęciu aparatu stomatolog poleruje zęby.
13CZY PO ZDJĘCIU APARATU ORTODONTYCZNEGO SĄ DALSZE ETAPY LECZENIA?
Przeważnie po po zdjęciu aparatu ortodontycznego pacjenci muszą zastosować aparat retencyjny. Jego celem jest zapobieganie powrotu zębów do uprzednich miejsc. Zwykle stomatolog ortodonta ocenia, czy aparat retencyjny będzie niezbędny i na jak długo.
14JAK DŁUGO TRZEBA UŻYWAĆ APARAT RETENCYJNY?
Aparat retencyjny należy nosić według zaleceń stomatologa. Z reguły to mniej więcej czas krótszy od metalowego aparatu stałego na zęby. Czasami bywa tak, że leczenie aparatem retencyjnym będzie potrzebne na dłużej. Niektórzy pacjenci powinni nosić taki aparat ortodontyczny do końca życia, by nie dopuścić do powrotu wady zgryzu.
15KTO MOŻE MIEĆ ZAŁOŻONY IMPLANT?
Współcześnie nie ma wielu przeciwwskazań do wszczepiania implantów. Za sprawą postępu medycyny stomatologicznej zabieg implantacji jest jak najbardziej bezpieczny. Implantów nie wolno zakładać tylko kobietom w ciąży, osobom z problemami krzepliwości krwi, aktywnym nowotworem albo nieustabilizowaną cukrzycą. Inne ograniczenia należy omówić ze stomatologiem. Z reguły konsultacji potrzebują osoby z chorobami psychicznymi, chorobami serca albo z Parkinsonem. Z dentystą powinni porozmawiać też palacze.
16KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?
Implanty można stosować, jako uzupełnienie braków jednego zęba i w przypadku znaczniejszych luk. Przerwy po utraconych zębach trzeba wypełniać, by nie doprowadzić do zanikania kości i różnych problemów, związanych z brakiem wsparcia sąsiednich zębów. Zanikanie kości może powstrzymać zabieg implantacji, z tego względu dobrze dość szybko pomyśleć o wypełnieniu. Dentyści polecają implanty, dlatego że są wytrzymałe oraz przywracają estetykę uśmiechu.
17W JAKI SPOSÓB WSZCZEPIA SIĘ IMPLANTY?
Po pełnych badaniach , jakie odrzucają lub potwierdzają ewentualne ograniczenia do wykonania zabiegu, stomatolog chirurg wszczepia implant. Aby to było możliwe trzeba wywiercić w kości otwór, w której wstawi implant. Chociaż zabieg sprawia wrażenie bolesnego, nie ma powodów do obaw, dlatego że wykonywany jest przy znieczuleniu. Później wstawiony implant musi zostać zaakceptowany przez organizm oraz zagojony. Dopiero po tym można dalej odbudowywać zęby.