Dentystyczny słownik

 

Szukasz informacji na temat najpopularniejszych terminów stomatologicznych? Znajdziesz je tutaj!

LECZENIE ZACHOWAWCZE – nadrzędnym celem leczenia zachowawczego jest wypełnianie braków spowodowanych próchnicą i chorób przyzębia. W klinikach stomatologicznych wszystkie zabiegi stomatologii zachowawczej wykonywane są przy użyciu miejscowego znieczulenia. Za sprawą tego leczenie zębów nie wywołuje bólu i jest niezwykle wygodne dla pacjenta. Dentysta usuwa osady, leczy, po czym rekonstruuje kształt i kolor zęba, eliminując ból i dolegliwości.

LECZENIE KANAŁOWE – zajmuje się naprawą najbardziej zniszczonych zębów, gdy miazgę zęba objęła próchnica. Zwykle dentysta endodonta podejmuje leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu, aby jak najdokładniej dotrzeć do zepsutego zęba. Niekiedy to jedyny sposób, ochrony zęba przed wyrwaniem i potrzebą założenia protezy lub implantu. Ten zabieg dentystyczny, chociaż jest specyficzny, nie boli dzięki aplikowanemu w klinice znieczuleniu.

PRÓCHNICA – najbardziej znana z chorób zębów, przyzębia i dziąseł. Pojawia się z powodu obecności bakterii, które niszczą szkliwo, które chroni zęby. Zazwycza, powodem rozwoju próchnicy jest niewłaściwa profilaktyka zębów oraz zgromadzone resztki pokarmów. Im dalej próchnica dochodzi do zębów, tym okropniejsze sprawia szkody. Rozwiązaniem problemu są systematyczne wizyty u dentysty oraz fachowe zabiegi higienizacji.

DSD (DIGITAL SMILE DESIGN) – czyli obecna technologia komputerowego projektowania uśmiechu ukazujący efekty leczenia. Korzystając z DSD dentysta przedstawia pacjentowi wizualizację uśmiechu pacjenta, jaki osiągnie w efekcie leczenia. To niebywały środek, by przedyskutować oraz opracować wszelkie etapy leczenia . Co więcej, Digital Smile Design umożliwia zawarcie w projekcie wszelkich oczekiwań pacjenta, który ma możliwość uczestnictwa w etapie twórczym projektu.

LECZENIE ZĘBÓW NA RATY – leczenie dentystyczne jest kosztowne, dlatego większość klinik dentystycznych daje możliwość pobrania medycznego kredytu MEDIRATY. To przemyślany sposób pogrupowania wydatku na małe raty. Ich wysokość oraz termin spłaty dopasowuje się do możliwości pacjenta. To niezwykle pomocne dla tych, którzy potrzebują błyskawicznej pomocy dentysty, nie mogą czekać w kolejce NFZ, a przy tym mają niewielką ilość gotówki.

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA – niektórzy rodzice błędnie myśli, że zębów mlecznych dziecka nie należy leczyć. Na pierwszą wizytę u stomatologa warto zabrać dziecko na początku rozwoju. Dzieci z reguły prawie nie dbają o higienę ząbków, dlatego trzeba sprawdzać, czy nie wystąpiły wstępne oznaki próchnicy, która z wkrótce może przenieść się na zęby stałe. Należy też zobaczyć, czy dziecko nie ma wad zgryzu i wpajać im zasady prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Im szybciej dziecko rozumie, że gabinetu dentystycznego nie musi się bać, tym lepiej.

KRWAWIĄCE DZIĄSŁA – to problem, który zwykle pojawia się z niewłaściwej higieny, leków i złej diety. Zazwyczaj za krwawienie dziąseł odpowiadają bakterie, jakie stopniowo pomagają w powstawaniu paradontozy i innych chorób zębów i przyzębia. Stomatolodzy alarmują, by nie ignorować krwawienia dziąseł i przy takiej dolegliwości zapisać się na wizytę, by lekarz mógł stwierdzić przyczyny krwawienia i zalecić środki zaradcze.

SKALING – zabieg oczyszczania zębów i wykonuje się go w gabinecie stomatologicznym. To uznawany za jeden z najlepszych sposobów pozbywania się osadu nazębnego, dokładniejszy niż niktkowanie i szczotkowanie razem wzięte. Skaling nie pozwala na przywieranie płytki nazębnej, a więc strzeże zęby przed działaniem próchnicy. Stomatolodzy zalecają ten zabieg co najmniej dwukrotnie w roku. Taki sposób czyszczenia zębów dostaje się do najbardziej niedostępnych dla szczoteczki zakamarków i z tego względu jest tak uwielbiana przez stomatologów.

IMPLANTY – sztuczne zęby to szczególnie stabilny sposób na wypełnienie luki po utraconym zębie. Poza ich wytrzymałością, do głównych zalet implantów zalicza się to, że wiernie odwzorowują zęby naturalne i stanowią oparcie. Dzięki temu stopują proces zanikania kości szczęki oraz przywracają odpowiednie funkcje szczęki. Zdaniem stomatologów w pielęgnowanej poprawnie jamie ustnej implanty posłużą dożywotnio. W najlepszych klinikach stomatologicznych implanty są sporządzane z najlepszych materiałów.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA – obejmują najtrudniejsze zabiegi dentystyczne. Są to na przykład zabiegi takie, jak usuwanie ósemek i zębów stałych, wszczepianie implantów, resekcja wierzchołka korzenia albo sterowana regeneracja kości. Zabiegi chirurgii stomatologicznej oczekują wyjątkowej precyzji i umiejętności, dzięki którym są one jak najbardziej bezpieczne.

ORTODONCJA – konsultacja u ortodonty konieczna jest wtedy, kiedy pacjent ma wadę zgryzu albo krzywe zęby. Zadaniem ortodonty jest odtworzenie odpowiedniego ułożenia zębów w łuku oraz usunięcie wady. Choć najlepsze leczenie ortodontyczne przy zastosowaniu aparatu stałego na zęby wymaga czasu, warto się poświęcić dla przywrócenia dobrego wyglądu oraz zwiększenia symetrii twarzy. Dla pacjentów, którzy chcą uniknąć noszenia tradycyjnego metalowego aparatu na zęby, wymyślono inne tak samo skuteczne warianty.

PIASKOWANIE – eliminuje nie tylko nagromadzoną płytkę nazębną, ale również przebarwienia, wynikające z kolorowych elementów w diecie. Ten zabieg skutecznie oczyszcza zęby, dlatego warto systematycznie przychodzić do gabinetu stomatologicznego na zabieg piaskowania. Dzięki odpowiednio stworzonej mieszance piasku stomatologicznego i wody, możliwe jest dokładne wyczyszczenie zębów z osadu i przebarwień. Taki zabieg jest jak najbardziej nieszkodliwy dla szkliwa , a przy tym jest świetnym środkiem prawidłowej higienizacji.

FLUORYZACJA – to wspaniały zabieg stomatologiczny, dla tych, który chcą starannie chronić swoje zęby przed wpływem próchnicy. Fluor jest do tego najlepszy dzięki swojej zdolności mineralizacji oraz ochrony szkliwa. Fluoryzacja polega na nakładaniu przez dentystę spereparowanego do tego specjalnego żelu, który zawiera fluor, więc umacnia zęby i jego wytrzymałość na działanie kwasów pochodzących z pożywienia oraz bakterii. Według dentystów ten zabieg uniemożliwia zbieranie się kamienia nazębnego.

PROTEZY ZĘBOWE – obok implantów odpowiednie funkcje zgryzowe po stracie zęba przywracają także protezy. Wśród wielu protez, które zdaniem stomatologów poprawiają estetykę uśmiechu znajdują się protezy stałe i ruchome. Część z nich wstawiane są za pojedyncze zęby, np. wkłady koronowe czy korony. Inne mogą przykrywać większą liczbę ubytków – np. mosty protetyczne. Są też całkowite protezy, które mają formę sztucznej szczęki.

BRUKSIZM – to choroba mimowolnego zgrzytania i zaciskania zębów. W tym przypadku stomatolodzy dostrzegają częstsze mikropęknięcia oraz starcie zębów, a także osłabienie dziąseł. Zwykle bruksizm powoduje przewlekłe bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest możliwe dzięki specjalnym nakładkom dopasowywanym przez dentystę, które rozluźniają mięśnie.