Chirurgia szczękowa Toruń

Usunięcie korzenia zęba -chirurgia stomatologiczna
Usuwanie korzenia zęba
2 czerwca, 2019
Podcięcie wędzidełka - chirurgia stomatologiczna -zabiegi stomatologii estetycznej
Podcięcie wędzidełka
18 lipca, 2019
Show all

Chirurgia szczękowa Toruń

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to także leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz ekstrakcji zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może także nastąpić na skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także poprawić estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, lecz nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną w środku kości. Skutkiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też przesuwać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W poważnych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zwykle umiejcawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza przyczyny dolegliwości. Usuwany jest zaledwie patologiczny ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony podczas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej dotyczy kłów. Gdy ząb, w procesie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po określeniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w zębach są rezultatem różnych przyczyn. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów . Takie działanie ma dużo zalet, w tym zapewnia absolutną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, po to by naprawić estetykę rzuchwy. Wykonywane są także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie wszelkich nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w przychodniach, które mają podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.